Panie, uczyń mnie przeźroczystym narzędziem Twojej łaski. Niech każda nuta i każdy dźwięk brzmią na Twoją chwałę i na służbę Kościołowi. Amen.

Słowa te są szczególnie bliskie członkom Diakonii Muzycznej. Ta krótka modlitwa została ułożona w pierwszej połowie lat 90 przez Jolantę Janisio (dziś Sawicką), ówczesną odpowiedzialną za Diakonię Muzyczną. Krótkimi słowy wyraża ona cel naszej posługi i naszą zależność w niej od Pana. Poniżej chcemy zastanowić się nad tymi słowami i uczynić je jeszcze bliższymi naszym sercom.

Każdy ma  swoje marzenia, cele i ambicje. Niektóre zapewne związane z muzyką, a także wiele innych. Człowiek, który wierzy i służy powinien dążyć do ich realizacji inną drogą niż ludzie, którzy są daleko od Pana Boga albo jeszcze Go nie doświadczyli.

Panie, uczyń mnie - oto pierwsze słowa modlitwy Diakonii Muzycznej. Taki zwykły, codzienny zwrot do Pana Boga. Niektórzy powiedzieliby, że to tylko prosty przykład apostrofy. Ale warto spojrzeć głębiej, można wtedy dostrzec, że są to słowa ukazujące niezwykłą wszechmoc Boga i Jego miłość do nas.

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_przezroczyste_narzedzie.jpgZamknij oczy i wypowiedz te słowa: Panie, uczyń mnie przezroczystym narzędziem.

Co widzisz? O czym myślisz?

Mi do głowy przychodzi pierwsza myśl – bez Boskiego tchnienia niczego nie jestem w stanie zrobić.

Każde narzędzie bez osoby, która umiałaby się nim posługiwać, jest bezużyteczne. Gdy ma braki, psuje się, odmawia współpracy – wykonanie czegokolwiek z jego pomocą jest bardzo trudne. Dopiero poprzez czyjeś działanie, staranie, cierpliwość i włożenie całego serca w pracę, narzędzie nabiera mocy. Staje się czymś, co jest pomocne w akcie "tworzenia".

Łaska

W mojej głowie pojawia się od razu kilka skojarzeń związanych z tym słowem. Jedne z tych skojarzeń mają pozytywny wydźwięk, inne niestety nie. Myślę sobie, że warto się nad nimi chwilę zastanowić.

Często słyszysz, że ktoś komuś innemu wyświadcza łaskę? Słyszysz czasem:

- Z łaski mi odpowiadasz,

lub

- Z łaski to robisz?

I co wtedy myślisz? Czasem pewnie myśl isz, jakie to przykre, że przymuszamy się nawzajem do robienia tego, czego tak po prawdzie nie chcemy. Lub patrząc z innej strony myslisz, że głupio jest pokazywać komuś, że rezygnujemy ze swojego JA po to, by naszym bliskim pomóc. Łaska zaczyna się nam więc kojarzyć z przymusem, z działaniem wbrew swojej woli, z działaniem tylko dlatego, że tak wypada lub, że ktoś nas zmusza. Ale tak czasem działa „łaska” u ludzi.

Czy Bóg też tak działa?? Czy o taką łaskę tu chodzi??

b_200_0_16777215_00_images_Rozwazania_ModlitwaDiakonii_klucz_i_klawiatura.jpgNuta to graficzny znak dźwięku. Pojedyncze nuty są samotne i nic nie tworzą, ale wiele nut połączonych ze sobą może stać się miłą dla ucha, spójną całością. Tworzą utwór o melodii zapewniającej słuchaczowi piękne doznania. Jeśli jednak zabrakłoby którejś z nut mógłby on stracić cały swój urok. Gdyby kompozytor tworzący dzieło zapomniał o zapisaniu jednego z dźwięku, jego talent mógłby nigdy nie zostać zauważony.

Tak samo jest z nami i naszą posługą. KAŻDY z nas jest ważny i potrzebny. I małe i duże sprawy są równie istotne. Jeśli wydaje nam się, że nasza posługa jest mało przydatna, to jesteśmy w błędzie. Wszystkie nasze działania w oczach Pana mają wielką wartość. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć. (1Kor 1,27)

b_200_0_16777215_00_images_Rozwazania_ModlitwaDiakonii_morze_i_zachod.jpgDźwięk. To niezwykłe słowo. Jeden krótki wyraz wystarcza, żeby opisać ogrom zjawisk - śpiew ptaka, głos ukochanej osoby, warkot silnika, szum fal, gwar rozmów, szelest liści, śmiech, szemranie strumyka, odgłos kroków... cały cud otaczającego nas świata! Pomyśl tylko: Pan Bóg dał Ci aż dwoje uszu, żebyś mógł to wszystko usłyszeć. Dźwięk to także coś, co możesz wydawać, co pozwala Ci wyrażać myśli, emocje – Twój sposób komunikowania się ze światem. Westchnienie, szept, krzyk, płacz, chichot, jęk, wypowiedziane słowo – to wszystko przecież dźwięki. No i ten szczególny dźwięk - właściwie mnóstwo dźwięków, które w Twoim życiu zajmują specjalne miejsce... Muzyka!

b_200_0_16777215_00_images_Rozwazania_ModlitwaDiakonii_kadzidlo.jpgBrzmią na Twoją chwałę… to posumowanie całej diakonijnej modlitwy; kwintesencja wszystkich poprzedzających je słów:

Panie, uczyń mnie
Przezroczystym narzędziem Twojej łaski,
Niech każda nuta i każdy dźwięk…

albo inaczej:

Panie, stwórz mnie tak,
Bym wypełniony Twoją łaską mógł służyć
Swoimi umiejętnościami i talentem…

… tylko po co? 

b_200_0_16777215_00_images_Rozwazania_ModlitwaDiakonii_triduum_swiece.jpgSłużba innym jest nierozerwalną częścią naszej wiary. Sam Pan Jezus dał nam przykład takiej służby, polecając naśladowanie Go. Nie możemy szczerze uwielbiać Boga, zapominając o realizowaniu słów Chrystusa. Nasza wiara nie jest wtedy wiarą prawdziwą, my zaś nie jesteśmy w stanie żyć pełnią życia chrześcijańskiego.

Często otaczają nas osoby, które postrzegamy jako głęboko wierzące, a widzimy, że są smutne, ponure wręcz, tak jakby brakowało im radości życia. Nie potrafią one całkowicie zaufać Chrystusowi i to nie pozwala im być w pełni szczęśliwymi. A może to właśnie nie komuś obok, ale nam brakuje tej żywej, przemieniającej, ożywczej relacji z Bogiem?

Początek strony