b_150_0_16777215_00_images_Wydarzenia_SpotkaniaDiakonii_spotkaniediakonii2011.jpgSłowa tej pieśni przez najbliższy miesiąc będą grać mi w głowie. A wszystko za sprawą ponadrejonowego spotkania Diakonii Muzycznej, które odbyło się w sobotę 12 listopada br. w Zielonej Górze, przy parafii Św Józefa. Około 40 osób z różnych stron diecezji przyjechało po to, by wspólnie spędzić czas na modlitwie, śpiewaniu, spotkaniach w grupach. Rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, po której udaliśmy się na śpiewy. Mówi się, że "Im dłuższa rozłąka tym gorętsze powitanie" i tu można było zauważyć, że to powiedzenie sprawdza się bez żadnej wątpliwości. Po wejściu na salki nikt nie był zdziwiony, gdy usłyszeliśmy: " Wija Wije Wijoo" itd. to znaczy rozśpiewkę. Dla sopranów i tenorów dobre rozśpiewanie jest bardzo ważne, gdyż bez tego po prostu ciężko zaśpiewać niektóre frazy. Co wcale nie oznacza, że alty i basy mają wtedy freetimee - też oczywiście się rozśpiewują.

Następnie cała grupa została podzielona na grupy głosowe tzn. soprany, alty, tenory i basy by najpierw każda grupa samodzielnie przećwiczyła pieśni a później wszystkie naraz.  Poznaliśmy wspaniałą pieśń "Jak wielki jest Bóg" oraz "Jak przedziwne jest imię Twoje Panie" z Psalmu 8, które po odśpiewaniu we wszystkich głosach brzmiały tak wzniośle, że łzy aż się cisnęły do oczu.

Kolejnym punktem programu była konferencja podsumowująca dotychczasową wiedzę z Małej Szkoły Muzycznej. Po tej konferencji już nikt nie powinien się bać tercji małej, gam durowych czy kluczy altowych gdyż konferencja Animatorki Joanny i późniejsze zadania utrwalające, pomogły nam oswoić się z teorią muzyki. A zdobytą wiedzę od razu mogliśmy wykorzystać opracowując piosenkę "Wlazł kotek" w kanonie i z aranżacją instrumentalną.

Po chwili przerwy na "małe co nieco" odbyły się spotkania w grupach formacyjnych na których skupiliśmy się nad tematem: Służba Bogu służbą w diakonii. Diakonia Muzyczna tworzy obraz Stwórcy poprzez każdą nutę, i dźwięk i w ten sposób ukazuje Boga innym. Posługa ta jest dawaniem świadectwa, dzieleniem się talentem którym zostało się obdarzonym przez Pana. Dodatkowo jest bardzo wymagającą służbą – wymaga zdolności muzycznych, umiejętności i nieustającego pogłębiania  Bożych darów, i co ważne, wymaga daru ze swojego czasu. Słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. (Kol 3, 16)

Ostatnią część spotkania stanowiły podziękowania i modlitwa na zakończenie, po której nadszedł czas aby wrócić do domu. Jednakże nie zapominajmy że Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem. (Św. Augustyn).

Początek strony